Eski zamanlarda hayır işlemek için bir lokma dökülürdü bir de helva. Dökmek kelimesi esasında bir deyimdir. Kazanlara dökmek anlamından yola çıkılmıştır. İzmir helva dökümü de bu eski geleneğin devam ediyor halidir. İrmik helvasının yapılıp insanlara sunulması olayına helva dökümü denmektedir. İzmir lokma tatlısı dışında farklı bir alternatif düşünmek isteyenler için birebirdir. Hafifliği ve lezzeti en az lokma kadar güzeldir.

Bundan on yıl kadar öncesinde insanların kendilerinin yapıp dağıtığı İzmir helva dökümü işi artık profesyonel firmalar tarafından sağlanmaktadır. Bu arada profesyonel firmalardan bahsetmişken sektördeki korsan firmalara da değinmeden geçmeyelim. Lokma araç ve gereçlerinin ilerlemesi sayesinde birçok yeni firma bu işi yaptığını iddia etmektedir. Fakat gerçekte nasıl bir hizmet verdikleri oldukça muğlakta kalmaktadır.

Profesyonel İzmir helva dökümü

İzmir helva dökümü korsan firmalara bırakılmayacak kadar önemli bir iştir. Bu firmaların yapmış oldukları helvanın lezzeti kötü olması bir yana sağlık problemi de oluşturmaktadır. Gerek kullandıkları malzemenin kalitesi, gerekse de kendi becerileri ile insanların sağlıkları ile oynamaktadırlar. Bu firmaların tek düşündükleri nasıl fazla para kazanabilirimdir. Bu yüzden de bu tür firmalara karşı dikkatli olmalısınız.

Karşınıza gelen İzmir helva dökümü yaptığını öne süren kişiyi nasıl test edebilirsiniz. Bunun cevabı oldukça basittir. Bir kere kullandığı malzemelerin markasını ve üretim tarihlerini kontrol etmeye çalışın. Zaten helvanın görüntüsü dahi size bir fikir verecektir. Tadına baktığınızda ise eğer o hafifliği yaşayamıyorsanız o firma ile bir daha çalışmayın. Çevrenizdeki insanlara da lokmacının iyi veya kötü olduğu hakkında fikirlerinizi bildirin. Böylece iyi lokmacıyı ödüllendirecek, kötüyü de cezalandırmış olacaksınız.

Sünnet düğünlerinde, ölenlerin arkasından, cenaze evlerinde, iş yeri açılışlarında helva dağıtımı yapılmaktadır. Bize birkaç gün öncesinde sipariş geçtiğinizde gereken hazırlığı yapmaya başlıyoruz. İstediğiniz yer ve zamanda istediğiniz miktarda helva dağıtımını gerçekleştirmekteyiz. Birinci sınıf bir hizmet sunmaktayız.  Helvanın yapımından, dağıtımına temizliğine kadar her şey bizim tarafımızdan gerçekleşmektedir. Pırıl pırıl araç ve gereçlerimizle size lezzetli bir ikramı en pratik bir şekilde sunmaktayız.

İzmir helva dökümü